Оқуға құштар мектеп-оқуға құштар ұлт /Читающая школа - читающая нация

Бүгінгі таңда білім беру және мәдени саясаттың жалпыұлттық міндеті мәнерлеп оқуға баулу, оқуға деген қызығушылықты жоғарылату, мәдени және жеке құндылық ретінде оқудың беделін арттыру. «Оқуға құштар мектеп-оқуға құштар ұлт» жобасын жүзеге асыру аясында №1 мектеп-лицейінде үлкен жұмыс атқарылуда.

Жыл бойы мерейтой күндеріне арналған тақырыптық сөрелер рәсімделіп, кітапхана сабақтары, қала кітапханаларымен тығыз ынтымақтастық жұмыстарын жүргізу және оқу сауаттылығын қалыптастыруға бағытталған бірлескен іс-шаралар өткізіледі, мерзімді басылымдармен танысу және шолу жасау мақсатында мектеп кітапханасына саяхаттау жүргізіледі. Сондай-ақ, «Мәнерлеп оқу сайысы», «Сүйікті кітаппен суретке түсу» фото байқауы, «Менің сүйікті кітабым» буктрейлер байқауы, «Туған ел - Мен сені мақтан тұтамын! Мен елімді мақтан тұтамым!» викторина, Гарри Поттер әлемі бойынша зияткерлік «квест ойын» және басқада іс-шаралар қарастырылды.

Сабақтан тыс жұмыс оқу-тәрбие үрдісінің құрамдас бөлігі және «Балалар кітапханасы» оқу клубында оқушылардың бос уақытын ұйымдастыру формаларының бір түрі болып табылады. Басты мақсаты - кітап оқуға деген қызығушылық пен құштарлықты қалыптастыру, оқушылардың қиялын дамыту, сөйлеу қабілетін дамыту, дербес мәдениет үлгісін құру.

Сегодня общенациональной задачей образовательной и культурной политики является приобщение к чтению, возрождение интереса к чтению, роста престижности чтения как культурной и личностной ценности. В рамках реализации проекта «Читающая школа-читающая нация» в школе-лицей № 1 проводится большая работа. В течение года оформляются тематические полки, посвященные юбилейным датам, библиотечные уроки, совместные мероприятия с библиотеками города, способствующие тесному сотрудничеству и направленные на формирование читательской грамотности, экскурсии в школьную библиотеку с целью знакомства и обзора периодических изданий. Также предусмотрены такие мероприятия как «Конкурс чтецов», фотоконкурс «Селфи с любимой книгой», конкурс буктрейлеров «Моя любимая книга», викторина "Туған ел – Мен сені мақтан тұтамын! Я горжусь, страна, тобою!», интеллектуальная «игра -квест» по Вселенной Гарри Поттера   и другие.

Внеурочная деятельность является составной частью учебно-воспитательного процесса и одной из форм организации свободного времени учащихся в читательском клубе «Балалар кітапханасы». Главное предназначение – формирования интереса и потребности в чтении книг, в развитии у обучающихся воображения, развития речи, построении индивидуальной модели культуры.