«Сыбайлас Жемқорлыққа – жол жоқ!» көрсетілімді ойын/Показательная игра «Коррупции – нет!»

27 қазан күні Тобыл қаласының №2 орта мектебінде Облыстың Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет өкілдерінің қатысуымен Қостанай ауданы мектептерінің оқушылары үшін пікірталас жөнінде ашық ойын өтті. Дебаттық раунд «ұрпақтар шайқасы» ретінде жайғастырылды, ойын барысында Қостанай қаласының №1 мектеп-лицейінің 11 сынып оқушыларының командасы Виктория Щербакова және Ксения Туркестанова тәжірибелі спикерлер командасының мүшелері Камза Азамат және Станислав Печниковпен кездесті. Көптеген облыстық, республикалық және халықаралық пікірсайыс турнирлерінің жеңімпазы, парламенттік пікірсайыс бойынша ұлттық санаттағы төреші Евгений Сергеевич Бедыч модератор болды.

Ойын Американдық парламенттік пікірсайыс форматында «Бұл палата, әлеуетті кандидаттардың берік қасиеттері бірдей болған жағдайда мемлекеттік органға жұмысқа «танымал шенеуніктер отбасынан" үміткерді алады» атты қарар бойынша өтті
Дебаттық раунд барысында Үкімет тарапы аталмыш салада туыс-туғандары айтарлықтай табысты қызметкерлер болып табылатын адамды Мемлекеттік қызметке жұмысқа қабылдаған дұрыс болар еді деген ұғымның жақсы жақтарын көрсетуге тырысты. Дәлел ретінде: туыстарының арасынан тәжірибелі қызметкердің көмегі, қоғамда кеңінен танымал отбасы беделінің маңыздылығы, сондай-ақ мемлекеттік басқару қызметкерлерінің құндылықтарына сәйкес тәрбиелеу жайында сөз етілді.
Оппозиция тарапынан №1 мектеп-лицейдің оқушылары Үкіметтің ұстанымын жоққа шығаруға, олар көрсеткен жүйенің кемшіліктерін көрсетуге тырысты. Негізгі идеялардың бірі мемлекеттік басқару саласында кландық білім беруді қалыптастыру туралы ой болды. Оқушылар кез-келген шенеуніктің туыстарына артықшылық берудің кемшіліктерін көрсетті: қарапайым жанұядан шыққан мамандардың демотивациясы, ашық пікірдің жоғары деңгейі және лауазымдық өкілеттіктерді асыра пайдалану жағдайларының төмен ықтималдығы.
Спикерлердің әрбір сөз сөйлер алдында модератор сөйлеген сөздердің негізгі элементтерін және көрермендердің не болып жатқанын көбірек түсінуі үшін әрбір спикердің қажетті функцияларын түсіндіріп отырды.
«Парламенттік сағат» кезінде көрермендер раунд қатысушыларына тақырып бойынша өздерін қызықтырған сұрақтарын қоюға мүмкіндік алды. Спикерлер мен модератордың пікірі бойынша үздік сұрақ естелік сыйлықпен марапатталды.
Ойын аяқталғаннан кейін №1 мектеп-лицейінің оқушылары Виктория Щербакова мен Ксения Туркестанова атынан оппозиция көрермендердің дауыс беру әдісімен жеңіске жетті.

*                *                *                *                *

27 октября в средней школе №2 города Тобыл состоялась открытая игра по дебатам для учащихся школ Костанайского района с участием представителей Антикоррупционной службы области. Дебатный раунд позиционировался как «битва поколений», в ходе которого команда учащихся 11 класса школы-лицея №1 г. Костаная, в лице Щербаковой Виктории и Туркестановой Ксении, встретилась с командой опытных спикеров Азамата Камзы и Печникова Станислава. Модератором выступил победитель многочисленных областных, республиканских и международных дебатных турниров, судья национальной категории по парламентским дебатам Бедыч Евгений Сергеевич.
Игра состоялась в Американском парламентском формате дебатов по резолюции «Эта палата, при прочих равных качествах потенциальных кандидатов, возьмет на работу в государственный орган кандидата из «известной семьи чиновников».
В ходе дебатного раунда сторона правительства пыталась показать положительные стороны того, что предпочтительнее было бы принять на государственную службу человека, родственники которого являются достаточно успешными работниками в данной сфере. В качестве аргументов приводились: помощь со стороны опытных работником из числа родственников, важность репутации широко известной в обществе семьи, а также воспитание в соответствии с ценностями работников сферы государственного управления.
Учащиеся школы-лицея №1 со стороны оппозиции стремились опровергнуть позицию правительства, показать недостатки системы, показанной ими. В качестве одной из основных идей выступала мысль о формировании клановых образований в сфере гос. управления. Учащиеся показали недостатки отдачи предпочтения родственникам каких либо чиновников: демотивация специалистов из обычных семей, более высокая степень непредвзятости и более низкая вероятность случаев превышения должностных полномочий.
Перед каждым выступлением спикеров модератором пояснялись основные элементы выступлений и необходимых функций каждого спикера для большего понимания происходящего зрителями.
Во время «парламентского часа» зрители получили возможность задать интересующие их вопросы по теме участникам раунда. Лучший вопрос, по мнению спикеров и модератора, был награжден памятным призом.
После окончания игры методом зрительского голосования победу одержала оппозиция в лице учениц школы-лицея №1 Щербаковой Виктории и Туркестановой Ксении.